Data utworzenia: 28 czerwiec 2019

W związku z doniesieniami mieszkańców o spotkaniu na swojej drodze węża informujemy, iż w takiej sytuacji musimy zachować zimną krew i nie wpadać w panikę.

Najbezpieczniej jest obejść gada szerokim łukiem nie doprowadzając do konfrontacji. W naszym regionie występuj tylko jeden niebezpieczny dla nas wąż, jest to Żmija Zygzakowata. Drugim często spotykanym gadem jest zaskroniec, który zazwyczaj mylony jest ze żmiją. Poniżej przedstawiamy jak odróżnić jadowitą żmiję od zupełnie niegroźnego zaskrońca.

Cechy charakterystyczne żmii zygzakowatej
Przeciętna długość tego węża to około 40-70cm, największe okazy mogą mieć nawet ponad 90cm długości. Oko zaopatrzone jest w pionową, soczewkowatą źrenice. Żmije zygzakowate mają dość krępą budowę ciała. Znane są trzy podstawowe odmiany barwne.

Pierwsza z nich to odmiana srebrna bądź popielata, która przeważnie występuje u samców.

1

Samice jak i młode są przeważnie brunatne, (rzadko) brązowe, rdzawe.

2

Najrzadszą do spotkania jest odmiana melanistyczna (czarna).

3

Cechy charakterystyczne zaskrońca zwyczajnego
Zaskroniec zwyczajny jest najpospolitszym polskim wężem. Jego bardzo charakterystyczną cechą są dwie żółte plamy z tyłu głowy. Wierzch ma szarawy, czasami lekko brunatny, bardzo często z ciemnymi plamami. Zaskrońce rosną do 100cm, jednak zwykle spotykane są okazy 60-80cm.

4

5

6

Oba te węże unikają spotkania z człowiekiem. Żmija nie kąsa tak “od siebie”. Jest gatunkiem płochliwym i w kontakcie z człowiekiem w pierwszej kolejności będzie próbowała ucieczki. Kąsa tylko przy próbie złapaniu jej. Zaskrońce rzadko kąsa, częściej z kloaki wypuszcza cuchnącą ciecz o zapachu piżma.

Jednocześnie informujemy, iż oba węże są pod ochroną. W związku z tym obowiązują zakazy tj.: umyślnego zabijania, umyślnego okaleczania, chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, niszczenia schronień, umyślnego płoszenia i niepokojenia, umyślnego uniemożliwiania dostępu do schronień oraz inne.

 

Źródło:
http://olsztyn.rdos.gov.pl/http-olsztyn-rdos-gov-pl-waz-czy-nie-waz

http://www.portalwolow.pl/jak-rozroznic-zaskronca-od-zmii-zygzakowatej/

http://www.bezrzecze24.pl/print.php?news.616

http://mragowo.wm.pl/252906,Uwazajcie-Zmije-juz-sie-uaktywniaja.html

https://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/zmija-w-ogrodzie-jak-wyglada-oraz-co-robic-w-razie-ukaszenia-id1067.html

http://terrifo.com/tag/zaskroniec/

https://www.youtube.com/watch?v=8V1pwWPC98w

http://wroclawski.blog-ogrodniczy.pl/2016/05/15/zaskroniec/